Centrum Medycyny Estetycznej Planeta Piękna Day Spa Wolbrom

USUWANIE BLIZN NA CIELE I TWARZ

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to metoda polegająca na kontrolowanym uszkadzaniu skóry poprzez jej mechaniczne nakłuwanie za pomocą cieniutkich igiełek (ang. skin needling). Stosowane w tej metodzie igły nie posiadają światła, w związku z tym nie służą one do podawania żadnych preparatów, a tylko gęsto „dziurkują” skórę. Mezoterapia mikroigłowa określana jest często mianem terapii indukującej tworzenie się kolagenu. Intensywne mikronakłuwanie powoduje bowiem powstawanie w skórze nowych włókien kolagenowych i jej następczą odbudowę.

Zabiegi mezoterapii mikroigłowej polegają na intensywnym, bardzo gęstym nakłuwaniu wybranych okolic twarzy, szyi, dekoltu lub innych części ciała, które chcemy poddać regeneracji. Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki tysięcy malutkich nakłuć. Odpowiednio głębokie i zagęszczone stymulują one naturalne reakcje samoodnowy skóry.

Derma Pen to Dermapen to innowacyjny typ urządzenia medycznego pozwalający na skuteczne przeprowadzanie zabiegów nawet w obszarach wymagających maksymalnej precyzji takich, jak okolice oczu czy ust. Poprzez innowacyjny system mikronakłuwania możemy wykonywać zabiegi dające spektakularne efekty, jednocześnie nie wyłączając pacjenta z życia codziennego. Swoim wyglądem przypomina ołówek lub długopis, a jego główną funkcją jest wykonywanie mikronakłuć, które pobudzają skórę do regeneracji. Urządzenie działa w pełni automatycznie, a precyzja, z jaką wykonuje zabieg jest znacznie lepsza w porównaniu z innymi, klasycznymi metodami. Dermapen ma także tę zaletę, że stosować go można u pacjentów z nawet cienką i delikatną skórą, która wrażliwa jest na zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne.

Kolejnym narzędziem stosowanym z mezoterapii mikroigłowej jest Derma Roller (lub inaczej: mezoroller). Jest to obrotowy wałek zaopatrzony w bardzo cienkie, krótkie igły ze stali chirurgicznej lub stopów tytanu przeznaczone do mikronakłuwania skóry.

Nakłuwanie skóry za pomocą igieł o odpowiedniej długości powoduje w jej obrębie mikrourazy i mikrokrwawienia. Krew wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a zawarte w niej płytki krwi ulegają aktywacji. W wyniku tego dochodzi do uwalniania z nich tzw. czynników wzrostu. Ma to kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanek.
Czynniki wzrostu uwalniane w skórze przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się jej komórek oraz stymulują komórki macierzyste i fibroblasty. Pobudzają tworzenie się kolagenu typu I, elastyny, kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów oraz innych składników macierzy międzykomórkowej. Wpływają korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych oraz na poprawę mikrokrążenia w skórze. Inicjują zatem i przyśpieszają procesy autoregeneracji i odbudowy tkanek, promując naturalne, ozdrowieńcze mechanizmy naszego organizmu.
Proces regeneracji skóry, jej przebudowy i tworzenia się nowego kolagenu trwa przez okres kilku tygodni po zabiegu. Szybko gojący się naskórek sprawia, że wszystkie etapy procesu odnowy, zapoczątkowane nakłuwaniem, odbywają się w optymalnych warunkach – przy nieuszkodzonej barierze naskórkowej i przy braku wpływu czynników zewnętrznych.

Jak to działa?

Etap 1 – Stan zapalny

Rozpoczyna się wydzielanie czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i rozpoczynają się procesy tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej.

Etap 2 – Proliferacja

Następuje dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy.

Etap 3 – Remodeling

Ostatnia faza skutkuje przebudową leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry, a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu.

WSKAZANIA

  • Utrata elastyczności i napięcia skóry
  • Zmiany potrądzikowe
  • Blizny
  • Starzenie się skóry
  • Drobne zmarszczki oraz rozstępy

PRZECIWSKAZANIA

  • Przerwana ciągłość naskórka, otwarte rany
  • Stany zapalne
  • Egzema
  • Łuszczyca
  • Zaburzenia krwawienia i odporności
  • Cukrzyca (nieuregulowana)
  • Skłonność do keloidów
  • Choroby zakaźne skóry: grzybicze, wirusowe, bakteryjne
  • Alergie na metal oraz składniki ampułek
  • Przebyte w ostatnim czasie inwazyjne zabiegi estetyczne/kosmetyczne

ZALECENIA

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mezoterapii mikroigłowej należy delikatnie dbać o ten obszar skóry, który był jemu poddany. Przez pierwszą dobę nie wolno korzystać z saun, solarium, ani opalać się na świeżym powietrzu. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, lekkie pieczenie, może wystąpić również łuszczenie się naskórka, drobne wypryski wskazujące na samooczyszczanie się skóry, lekkie opuchnięcie.
Objawy te zależą od długości igieł oraz indywidualnych preferencji skóry, mogą utrzymywać się od 2 (najpłytsze nakłucia) dni do 14 (najgłębsze nakłucia).